W ofercie grzejników dekoracyjnych Instal Projekt jednymi z najbardziej popularnych modeli są grzejniki Vivat i Afro New. Oba z nich dostępne są w wielu różnych rozmiarach a także, co ma szczególne znaczenie z uwagi na moc grzejnika, również w dwóch wersjach grubości.

W związku z dużym zainteresowaniem tymi modelami grzejników często pojawiają się związane z nimi pytania. Poniżej przedstawimy kilka z nich wraz z naszymi odpowiedziami.

Czy grzejnik Vivat albo Afro New może być montowany w łazience?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi : Tak, grzejniki z serii Vivat i Afro mogą być montowany w łazience. Dotyczy to zarówno wersji podstawowej Vivat i Afro New jak i wersji o większej mocy Vivat X i Afro New X.

Przeznaczenie grzejników Instal Projekt

Zgodnie z informacją producenta wszystkie grzejniki marki Instal Projekt przeznaczone są do stosowania w pomieszczeniach takich jak: pomieszczenia mieszkalne, biurowe czy usługowe pod warunkiem zachowania w nich „normalnej wilgotności powietrza”. Nie dopuszczalne z kolei jest stosowanie grzejników w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności i takich w których możliwe jest narażenie grzejników na działanie czynników agresywnych i przyspieszających korozję – jako przykłady można tu podać pomieszczenia takie jak: basen, sauna, pomieszczenia związane z przetwórstwem i przemysłem a także łazienki pozbawione wentylacji lub z niesprawną wentylacją.
Kluczowym określeniem jest tu tzw. „sprawna wentylacja” - co to oznacza w praktyce? Otóż sprawna wentylacja to taka, która zapewnia strumień powietrza wentylacyjnego na poziomie minimum 50 m³/h. Wyprowadzenie powietrza powinno odbywać się do przewodów wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej.

Czym różni się grzejnik Afro New od grzejnika Afro New X

Podstawowa różnica pomiędzy tymi modelami to ich moc grzewcza. Drugą znaczącą różnicą jest również cena grzejników.

Różnica w budowie grzejników Afro New i Afro New X

Wizualnie grzejniki są do siebie bardzo podobne. Przednia cześć grzejnika w obu tych modelach wykonana jest z rozmieszczonych równomiernie płaskich, pionowych profili grzewczych i w obu grzejnikach jest ona taka sama. Rożnica widoczna jest dopiero w tylnej części grzejnika. Widać to doskonale także na przedstawionym poniżej rysunku technicznym.

Grzejniki Afro New i Afro New X - różnice w budowie
Grzejniki Afro New i Afro New X - różnice w budowie

W grzejnikach Afro New pomiędzy poziomymi kolektorami a ścianą, na której zamocowany jest grzejnik znajdują się tylko dwa pionowe profile umieszczone na skrajach – po lewej i po prawej stronie grzejnika. W przypadku modelu Afro New X profile na tylnej części grzejnika są umieszczone dokładnie tak samo jak na jego froncie czyli równomiernie na całej szerokości grzejnika. To właśnie te dodatkowe profile sprawiają że grzejnik osiąga większą moc grzewczą.

Jaka jest różnica między grzejnikiem Vivat a Vivat X

Podobnie jak w przypadku opisanych wyżej grzejników z serii Afro również w grzejnikach Vivat główna różnica pomiędzy wersją podstawową i X to ich moc a co za tym idzie cena samych grzejników.

Więcej profili grzewczych – większa moc grzejnika.

Zastosowanie dodatkowej warstwy profili grzewczych w wersji grzejnika Vivat X zapewnia większą powierzchnię przez którą grzejnik może oddawać ciepło z czynnik grzewczego do otoczenia. Podobnie jak przy grzejnikach Afro również w grzejniku Vivat w wersji podstawowej w tylnej części grzejnika profile grzewcze znajdują się tylko na skrajnych bocznych pozycjach a środkowa część grzejnika jest ich pozbawiona. Widać to na przedstawionym poniżej rysunku technicznym.

Grzejniki Vivat i Vivat X - różnice w budowie
Grzejniki Vivat i Vivat X - różnice w budowie

Podsumowując różnice w budowie wersji podstawowej zarówno w modelu Afro New jak i Vivat tym co rzuca się w oczy jest fakt że pomimo mniejszej mocy względem wersji X mają one taką samą grubość. Wybranie wersji z jedna warstwą profili grzewczych nie pozwoli zatem na zaoszczędzenie miejsca w pomieszczeniu. Chodzi tu oczywiście o samą głębokość grzejnika. Wybierając wersję X z pewnością można zaoszczędzić miejsce w zależności od wybranej wersji może to być szerokość lub wysokość grzejnika.

 

Czym różnią się grzejniki Vivat i Afro?

Choć wizualnie modele te są do siebie bardzo podobne to możemy pomiędzy nimi wyróżnić dwie zasadnicze różnice:

  • rozmieszczenie profili grzewczych
  • kształt profili grzewczych

Układ profili grzewczych w grzejnikach Afro New i Vivat

Profile w grzejnikach z serii Afro ułożone są bliżej siebie niż w grzejnikach Vivat, w związku z czym grzejnik sprawia wrażenia bardziej zwartego i masywnego. Przykładowo grzejnik Vivat o szerokości 825 mm zbudowany jest z 28 pionowych profili (w przedniej części grzejnika) a model Afro New o zbliżonej szerokości 828 mm posiada aż 37 profili.

Grzejniki Vivat i Afro - różnice w budowie
Grzejniki Vivat i Afro - różnice w budowie

Różnica w kształcie profili

W przypadku grzejników Afro New pionowe profile grzewcze wykonane są z prostokątnych rur o przekroju 30 x 10 mm. Dotyczy to zarówno profili znajdujących się z przodu jak i w tylnej części grzejnika. Natomiast grzejniki z serii Vivat wykonane są z dwóch rodzajów profili grzewczych: w przedniej części są to profile prostokątne o przekroju 50 x 10 mm a w tylnej czesci grzejnika są one takie same jak w grzejniku Afro New, czyli prostokątne o przekroju 30 x 10 mm.

Grzejniki Vivat i Afro - różnice w budowie
Grzejniki Vivat i Afro - różnice w budowie